הורידו את ספר מערות ארץ ישראל מאתר amazon:
דף הבית >> מערות בישראל >> הנגב והערבה >> מערת האלמוגים

מערת האלמוגים באילת

נ.צ. 379287 / 191486

צמוד לחוף המגדלור בשמורת האלמוגים של אילת ישנן 3 מערות מתחת למי ים-סוף שאפשר לבקרן רק באמצעות ציוד צלילה ורשיון צלילה. מערות האלמוגים האלה משלבות את היופי והעושר של הדגה הצבעונית בריף האלמוגים יחד עם הייחודיות של מערות-הים היחידות הקיימות בישראל.

בסמוך לשלט הירוק של רשות שמורות הטבע שמול מועדון "סנובה" יש פתח בצורת משפך בקו המצופים. ממנו יכולים שחיינים וצוללנים להיכנס למים. יש לעבור דרכו ואז להעמיק בניצב לחוף. בסוף ה"משפך", בעומק 2.5 מטרים, תראו מימינכם סלע ועליו כמה אלמוגי "חסה" (טורבינריה) גדולים, ירוקים ויפים. מכאן פונים לכיוון מזרח, צוללים לאורך הריף ואז, לאחר כ-30 מטר, מתעקלים ביחד איתו לכיוון דרום-מזרח. בתחילת העיקול מיד תראו סלע גדול וצבעוני שמעבר צר מוביל ממנו אל ריף המערות.

ריף המערות מכיל אמנם שלוש מערות, אך שתי הקיצוניות שבהן צרות מדי למעבר צוללנים ולכן גם חסומות בסורגים. המערה האמצעית, לעומת זאת, רחבה דיה למעבר של צולל אחד וזוהי חוויה מומלצת במיוחד.

את הכניסה למערה (סוד קטן: ה-"מערה" היא בעצם מנהרה, שיש לה שתי כניסות, אחת מכל צד) מסווה לעיתים קרובות בערב-רב של מאות דגים, במיוחד ממין גרזינון-הכוכים. ברגע שמתקרבים אל המערה, שאורכה 7-8 מטרים, נסוגים הדגים ומאפשרים את הגישה אל המערה. חצו את המערה בזהירות רבה, תוך שמירה מוחלטת על איזון. כל תנועה קטנה עלולה לפגוע בקירות המערה או בתקרתה ולשבור אלמוגים!
מיקום מערות האלמוגים
הנחיות נוספות
  • אין לרדת אל המערה ללא ציוד צלילה ורשיון צלילה
  • פנס-ראש חובה!