הורידו את ספר מערות ארץ ישראל מאתר amazon:
דף הבית >> מערנות לילדים >> מערנות לילדים - סוגי מערות
מאמר זה נועד להורים שרוצים לגלות עם ילדיהם את עולם המערנות ולמערנים מתחילים במערות פשוטות. המערות המתאימות לטיולים מסוג זה יהיו מערות אופקיות (כאלה שהכניסה אליהן נעשית בהליכה, הליכה שפופה או זחילה) ושאורכן הכולל לא עולה על 500 מ'. כמו כן, במערות כאלה לא תהיה זרימת מים, מבוכים או טיפוס על סלעים. מערות שאינן עומדות בקריטריונים אלה הינן מסוכנות ודורשות ידע וניסיון הרבה יותר מקצועי אותו ניתן לרכוש בקורסים המתקדמים שלנו.

מערות מתחלקות לשתי קטגוריות עיקריות: "מערות מוסדרות" ו-"מערות פראיות". ההמלצה שלנו היא לבקר קודם כל במערות מוסדרות לפני שאתם מבקרים במערות פראיות.

מערות מוסדרות הינן מורכבות ומתאימות ביותר למתחילים. בנוסף לכך, הסיכוי רב שיש בהן אור טבעי או מלאכותי המותקן על-ידי רשות הטבע והגנים או קק"ל, מסלול סימון שבילים מסודר, גשרי-עץ ומתקני בטיחות נוספים הבנויים מעל בורות או תהומות.


חפשו באינטרנט אחר 'מערות מוסדרות' באתרים כגון 'טיולי', 'רשות הטבע והגנים' או 'קק"ל' ואתרו מערות אשר הוסדרו עבור תיירים. חלק מהמערות המוסדרות הינן בתשלום, בהתאם לכללי הרשות שבשטחה נמצאת המערה והוסדרה על-ידה.

הדרך הטובה ביותר למצוא 'מערה פראית' היא באמצעות פה-לאוזן. שאלו את חבריכם או מערנים אחרים אודות 'מערות פראיות' מתאימות למתחילים. תוכלו להכיר מערנים רבים בקבוצת הפייסבוק של '
מועדון המערות הישראלי'. כמו כן, שאלו מטיילים אחרים שאתם פוגשים בזמן שאתם מבקרים ב-'מערה מוסדרת' אם הם מכירים 'מערות פראיות' המתאימות גם כן למתחילים.

כמו כן, תוכלו תמיד לבקש מאחד המדריכים המוסמכים של 'מועדון המערות הישראלי' שיקח אתכם בתשלום לטיול מודרך במערה פראית.

קשה למצוא מערות פראיות בשטח אלא אם מלווה אתכם מישהו שמכיר אותה מראש או אם אתם יודעים לנווט היטב בשטח.

בחירת מערה לטיול

בתור התחלה חפשו מערה שנמצאת קרוב לאיזור מגוריכם או סמוך למקום בו אתם מטיילים בלאו הכי. לא חייבים לנסוע במיוחד כל כך רחוק כדי לראות מערה מוסדרת אחת. תמיד ניתן לשלב אותה עם משהו אחר שאתם עושים באותו יום. תמיד מומלץ לתכנן מראש טיול במערה מוסדרת בשילוב עם פעילות אחרת.

קיימות מערות רבות ומחילות מסתור רבות בכל רחבי הארץ ובעולם כולו.

להלן רשימה חלקית של איזורים שונים בארץ בהן ניתן למצוא מערות מוסדרות:
  • שמורת נחל מערות בכרמל - שייכת לרט"ג ובה מערות רבות אשר שימשו את האדם הקדמון למגורים וקבורה.
  • איזור בית גוברין - שייך לרט"ג ובו מחילות מסתור רבות מתקופת מרד בר-כוכבא והישוב היהודי אשר קדם למרד.
  • איזור שפלת יהודה - שייך לקק"ל ובו מחילות מסתור רבות כגון: חורבת מדרס וחורבת בורגין.
  • מערת הנטיפים המוכרת באיזור בית שמש
  • מערת התאומים הקרובה אל מערת הנטיפים
אחרי שביצעתם את המחקר שלכם, בחרו במערה שתרצו לבקר בה. אפשר גם לצמצם את התוצאות למספר אפשרויות ולהעלות אותן להצבעה בפני שאר בני המשפחה.

כשאתם בוחרים מערה נסו לתכנן איזה דברים מגניבים הילדים שלכם יאהבו בה. לדוגמא, יכול להיות שהם יתעניינו בקרני אור שמגיחים מתקרת המערה ואל תוכה. אחד המחזות היפים מסוג זה הוא אם קרן האור נוגעת בצמחיה הגדלה בתוך המערה. כמו כן, לעתים קרניים אלה נראות כאילו זוהרות בזהב!

קחו בחשבון שמדריכים מקצועיים לא בוחרים במערות משעממות. הם יקחו אתכם אל המערות המגניבות ביותר! מדריך טוב ידע כיצד להלהיב את הילדים, לעניין וללמד אותם את מה שצריך לאורך כל המסלול.

מנסיון אישי, אל תפספסו את ההזדמנות לבקר במערה גם באמצעות טיול מודרך, גם אם אתם לא אוהבים 'טיולים מאורגנים'. חלק מהמערות פשוט לא ניתנות לביקור ללא סיור מודרך ומקצועי.

מערנות לילדים - בחירת מערה

רוצים להזמין טיול מערנות לילדים עם מדריך מוסמך? מלאו את הטופס הבא לפרטים נוספים: