הורידו את ספר מערות ארץ ישראל מאתר amazon:
דף הבית >> מערנות לילדים >> מערנות לילדים - מבוא
מאמר זה נועד להורים שרוצים לגלות עם ילדיהם את עולם המערנות ולמערנים מתחילים במערות פשוטות. המערות המתאימות לטיולים מסוג זה יהיו מערות אופקיות (כאלה שהכניסה אליהן נעשית בהליכה, הליכה שפופה או זחילה) ושאורכן הכולל לא עולה על 500 מ'. כמו כן, במערות כאלה לא תהיה זרימת מים, מבוכים או טיפוס על סלעים. מערות שאינן עומדות בקריטריונים אלה הינן מסוכנות ודורשות ידע וניסיון הרבה יותר מקצועי אותו ניתן לרכוש בקורסים המתקדמים שלנו.

הילדים שלך אוהבים לטייל בשטח?

רוצה להוסיף להם אלמנט מלהיב בטיול הבא שלכם?

צאו לטיול מערות עם ילדיכם והכירו להם חלק מן העולם שככל הנראה לא הכירו לפני כן.

בסדרת מאמרים זו אסביר את כללי הבסיס לטיולי מערנות ואשתף עימכם בדברים שאתם צריכים לדעת לפני שתצאו לטייל במערות עם משפחתכם.

למה לצאת בכלל לטיול מערות?

ישנה סיבה לכך שמערות מופיעות כל כך הרבה בספרות, בטלויזיה, בסרטים ובמיתולוגיה: מערות הן מגניבות, חשוכות ומסתוריות! מקומות נסתרים מדהימים אלה, אשר נוצרו על-ידי איתני הטבע, ממש מתחננים שייכנסו לחקור אותם - ילדים ומבוגרים כאחד.

ככל הנראה לא תמצאו דרקון או אוצר של פיראטים או דב שישן את שנת החורף שלו בהרפתקת המערנות שלכם, אבל אתם ומשפחתכם תראו דברים נהדרים אשר יגרו את הדימיון של ילדיכם ואת סקרנותם לגבי עולם הטבע.

כשתחקרו מערה כמשפחה, תהיה לכם הרפתקת שטח מרגשת וחווית לימוד מעניינת שכולם יזכרו למשך הרבה מאוד זמן.

כהורים, אנחנו רוצים שהילדים שלנו יחוו את היתרונות המנטליים הנובעים כתוצאה מטיול בחיק הטבע. אבל הרבה פעמים אנחנו נכנסים גם כאן לשיגרה: יוצאים להליכה, יוצאים לפארק, יוצאים לים.

כל אלה הם בסדר, אבל למה לא לנסות משהו קצת שונה? ברצינות, אין דבר שונה ומיוחד יותר מטיול במערה, והילדים שלכם ילמדו על היסודות, צורות גאולוגיות שונות הקיימות במערות ועוד.

רבים חושבים שטיול מערות היא פעילות קיצית, אולם למען האמת מערות רבות נגישות במשך כל השנה. לעתים יש גם יתרונות לבקר במערה כשמזג האויר צונן יותר. אולם יש להקפיד לא להפריע לעטלפים בין החודשים נובמבר ועד מרץ בהם הם ישנים את שנת החורף שלהם ועלולים למות אם מעירים אותם טרם הזמן.

כדי למצות את המירב מהרפתקה במערה, הקדישו זמן מה בלימוד אודות מערות ומציאת המערה המתאימה לביקור.

מערות יכולות להימצא במקומות רבים, כך שאתם יכולים לצאת לטיול מערות קרוב לביתכם או כחלק מחופשה משפחתית רחוקה שאתם מתכננים.

לפני שאתם מתכננים הרפתקה במערה, שאלו את הילדים שלכם מהי לדעתם 'מערנות' - מה הם חושבים שהם יראו במערה ויגלו בה. אתם תקבלו מגוון רחב של תשובות, החל מ-'חשיכה' ועד ל-'דובים שישנים את שנת החורף שלהם'.

אם הם צריכים כמה רעיונות, הקריאו להם סיפורים שיש בהם מערות, ואז שאלו אותם איך מערה אמיתית תיראה לדעתם. בקשו מהם לצייר ציורים או לכתוב את המחשבות שלהם. הכיף הוא להשוות לאחר הביקור במערה את החוויה שלהם עם הדברים שהם ציירו וכתבו לפני כן.

לכל מערה יש את הייחודיות שלה. עם קצת ידע יישומי ומעט תכנון תוכלו ליהנות עם משפחתכם מהרפתקה כיפית ובטוחה במערה.

הציוד הנדרש לביקור במערה:
  • פנסים (לפחות פנס אחד לכל אדם)
  • קסדות
  • חולצות עם שרוולים ארוכים לטמפרטורות נמוכות
  • נעלי טיולים
זמן הכנה
15 דקות עד שעתיים, תלוי בתכנון המקדים שתבצעו

זמן הפעילות
20+ דקות עבור כל מערה, ועוד משך ההליכה עד למערה עצמה

מיקום
משתנה מאיזור לאיזור

הנה כמה מאפיינים בסיסיים של מערות שיעזרו לכם לדעת מה לבדוק כשאתם מחפשים מערה לטיול:
  • חלק מהמערות מכילות מחילות שאורכן מגיע אף למספר קילומטרים. חפשו אחר מערות שאורכן לא עולה על 500 מ'.
  • בידקו אם המערה היא בוצית ורטובה או מאובקת ויבשה כדי לדעת כיצד להתלבש בהתאם ולהתמודד עם אלרגיות כאלה ואחרות.
  • בידקו אם המערה מועדת להצפות מים בגלל שטפונות. אין להיכנס למערה כשיש חשש לשטפונות!
  • גלו עד כמה רחבים המעברים בתוך המערה. חלק מהמערות הן גבוהות ומאפשרות מעבר בהליכה רגילה ואילו באחרות קיימות מחילות הדורשות זחילת גחון. אתרו מערה עם תקרה מספיק גבוהה לחוויית המערנות הראשונה שלכם.
  • לפני שאתם מבקרים במערה, קראו עליה באינטרנט. מידע רב קיים במאגר המערות של אתר האינטרנט שלנו, אשר מחולק לפי האיזורים השונים בארץ. קראו על ההיסטוריה שלה, הנחיות בטיחות, אם יש טיולים מאורגנים אליה עם מדריך מוסמך ועוד.

מערנות לילדים - מבוא

רוצים להזמין טיול מערנות לילדים עם מדריך מוסמך? מלאו את הטופס הבא לפרטים נוספים:
כתב: איתי שקולניק