הורידו את ספר מערות ארץ ישראל מאתר amazon:
דף הבית >> מערות בישראל >> הנגב והערבה >> מערת אשלים

מערת אשלים

נ.צ. 539267 / 174991   גובה: 413

מערת אשלים היא מערה קרסטית מורכבת מאוד אשר התפתחה בסלע גיר סמוך לקיבוץ אשלים (מכאן שמה) בגדתו של ערוץ  היורד צפונה ומתחבר אל ערוצו המרכזי של נחל הבשור. בתחתית השקע הקעור של כניסת המערה קיים פתח אנכי צר בגודל של כ-1.2x5 מ' המוביל אל קצהו הדרומי של אולם גדול הנמשך צפון-מערבה. פתח המערה ככל הנראה מוכר לאוכלוסיית האיזור כבר שנים רבות והמערה עצמה כנראה שימשה בעבר את האדם. בשנת 1970 נעשה סקר במערה אשר גילה בה ממצאים מתקופת הברונזה והכלכוליתית.

מאולם הכניסה נמשכות מחילות רבות המובילות בחלקן לאולמות נוספים. המחילות נמשכות ברשת מסועפת זו מעל ולצד זו, כך שהשוטטות במקום מורכבת למדי. מיפוי המערה הראה כי אורכה הכולל של המערה מגיע ל-540 מ' ועומקה ל-31 מ'. חללי המערה נמשכים על ציר עיקרי צפון-מערב – דרום-מזרח, כשהם נמשכים במספר מפלסים, אופקיים או משופעים, המחוברים בניהם על ידי פירים אנכיים רבים.

המערה משמשת כמקום מחיה לבעלי חיים אוהבי מערות (טרוגלופילים) או מבקרי מערות (טרוגלוקסנים). לאורך השנים תועדו במערה מספר מיני עטלפים: פרסף נגב, אוזנן, יזנוב. נראה גם כי המערה משמשת לעיתים דורבנים אשר ככל הנראה אחראים לנוכחותה של קרציית המערות שנצפתה בחלקי המערה השונים.
מיקום מערת אשלים
איך מגיעים?
ניתן להגיע ברכב פרטי עד לפתח המערה בדרך עפר המגיעה ממחצבה נטושה מדרום לכביש המוביל לקיבוץ אשלים.
הנחיות נוספות
  • פנס חובה!
  • נכון לדצמבר 2012 לא נראתה בה נוכחות של קרציית המערות. אולם בשנים עברו נמצאו קרציות במערה ואף חלקן אותר כנגוע בקדחת המערות.