הורידו את ספר מערות ארץ ישראל מאתר amazon:
דף הבית >> מערות בישראל >> מדבר יהודה >> מערת חריטון

מערת חריטון

נ.צ. 616920 / 222368

שמות נוספים: מערת אל-מצעה

המערה הקרסטית השנייה באורכה בישראל (אורך כל מחילותיה מגיע לכ-3450 מ'). המרחק בין פתח המערה והנקודה הרחוקה ביותר ממנה מגיע לכ-400 מ'. המערה הגדולה ממנה היא מערת מלח"ם בהר סדום. מערת חריטון ממוקמת סמוך ליישוב תקוע, ליד חורבת חריטון, בגדה המערבית של נחל תקוע. המערה נקראת על שם נזיר נוצרי בן המאה ה-4 בשם 'חריטון' אשר התגורר באזור זה.

בשנה 1139 תקפו בדואים את העיר הצלבנית תקוע ותושביה נמלטו אל מערת חריטון והשתמשו בה כמערת מסתור.

​ב-1873 חקרה את המערה משלחת הקרן לחקר ארץ ישראל בראשות קלוד קונדר, שמיפתה בדיוק רב את מה שחשבה לכלל המערה. כיום ידוע שהמיפוי חלקי ביותר וכולל רק חלק קטן ממנה. מיפוי נוסף ותיאור מפורט ורחב היקף נערך ב-1965 על ידי משלחת גרמנית בראשות שטרובל ופורסם ב"עיתון האגודה הגרמנית לחקר ארץ ישראל". אולם המפה אינה שימושית כיוון שהיא מכילה שגיאה חמורה בכיוון ולא ניתן לנווט על פיה במערה.


בשנת 2008 מופתה המערה מחדש ע״י שמוליק אבידן ואחיקם עמיחי ז״ל מהמחלקה לחקר מערות של האונ' העברית בירושלים. מדידה זו הביאה לגילוי אורכה המדויק של המערה: 3450 מ'.

הגובה בין המפלסים השונים של המערה מגיע עד ל-3 מ' בין המפלס הראשון לשני, עד 7 מ' בין המפלס השני לשלישי ועד 12 מ' בין המפלס שלישי לרביעי. המערה עצמה כוללת אולמות גדולים, תהומות, מצוקים ומחילות טבעיות. ב-1969 היא מופתה על-ידי מתנדבי "החברה להגנת הטבע" מירושלים.


פתח המערה נמצא מאחורי שני גושי סלע גדולים המכונים גם "לוחות הברית" ממש מעל מצוק הפונה אל הנחל.

מיקום מערת חריטון
איך מגיעים?
נוסעים על כביש 356 עד שמגיעים ליישוב תקוע, שם ממשיכים בשביל עפר דרומה עד שמגיעים לנחל אשר משקיף על פתח המערה.
הנחיות נוספות
  • פנס ראש חובה!
  • מומלץ ביותר להביא פנסים עודפים וסוללות להחלפה
  • ​מומלץ להיכנס ללא תיק, אלא רק עם מנשא-מים (שלוקר).
  • חלק מהקטעים מחייבים זחילה!
מפת מערת חריטון