הורידו את ספר מערות ארץ ישראל מאתר amazon:
דף הבית >> מערות בישראל >> הר סדום >> מערת מפרצים

מערת מפרצים

מערת מפרצים נמצאת על חציו הצפוני של רכס הר סדום. כיוון שהיא פחות מטויילת וכיוון שאין לה יציאה נפרדת, נאגרים הרבה מים בחלק העמוק ביותר של המערה, דבר אשר מאפשר לצמיחה יפיפיה של גבישי מלח בשלל צורות: נטיפים, שיערות, אלמוגים, פטריות וריבועים גיאומטריים מושלמים.

אל המערה ניתן להיכנס משתי נקודות: האחת, מראש הפיר אשר נמצא על פני רכס ההר. השניה, קצת יותר למטה, באמצעות כניסה צדדית אשר מובילה אל האולם הראשי. כדי להיכנס דרך הפיר יש להיעזר בגלישה באמצעות חבל אשר תוביל גם היא אל האולם הראשי. הכניסה הצדדית מצריכה טיפוס מטה באמצעות כוח-ידיים וזהירות רבה כדי להגיע אל האולם הראשי בבטחה.

באולם הראשי יש סלע גדול ולמרגלותיו בזנ"ט חלוד, שניהם משמשים לבניית עמדת גלישה נוספת אל האולם הבא (כ-30 מ' גובה).

מהאולם השני נמשכת המערה כמה עשרות מטרים, עוברת דרך כמה אולמות אשר בהם נטיפי מלח, שיערות מלח (אנטודיטים) ופטריות מלח, ומגיעה לבסוף אל האולם האחרון המלא במי נגר שטפוניים (מים שחדרו אל המערה מלמעלה בזמני שיטפונות ונשארו בה). בתוך המים, אשר המיסו את המלח מקירות המערה, נוצרו גבישי מלח מרובעים יפיפיים וגדולים. מתקרת המערה יורדים נטיפי מלח ארוכים ודקים ונעלמים בתוך המים האפלים.


החזרה למעלה היא כלעומת שבאנו: באמצעות טיפוס על החבל שאיתו גלשנו לתוכה.

מערת מפרצים היא מבין המערות היפות בהר סדום. המערה מאוד רגישה, נדירה ומיוחדת. יש לשמור עליה ולחשוב טוב טוב את מי לוקחים אליה כך שיכבדו אותה וישמרו עליה מפני פגיעה.
הנחיות נוספות
  • אין לנסות למצוא את המערה ללא ליווי אדם שכבר ביקר בה. אפשר ללכת לאיבוד, להיפצע ואף להיהרג בהר סדום!
  • בשל החום הכבד בהר סדום, לא מומלץ לעלות על ההר בשעות היום במהלך הקיץ.
  • פנס ראש וקסדה חובה!
  • ידע בגלישת מערות (SRT) - חובה!