הורידו את ספר מערות ארץ ישראל מאתר amazon:
דף הבית >> מערות בישראל >> הר סדום >> מערת הקולונל

מערת הקולונל 

הר סדום מורכב ברובו ממלח אשר נמס בעקבות משקעים וכך נוצרו בו מערות מלח, בדומה לתהליך הקארסטי של מערות רגילות, אך במהירות רבה יותר עקב מסיסותו הרבה של המלח. כמו כן, במקומות מסוימים קרסו האדמה והחול ונוצרו ארובות ופירים עמוקים.

במערת הקולונל, כמו מערת סדום, ניתן לטייל בשתי דרכים:
האחת היא באמצעות סנפלינג דרך ארובת הקולונל, פיר אנכי בגובה של כ-70 מ', אשר ממנו ניתן להגיע בהליכה וזחילה עד ליציאה מהמערה סמוך לכביש 90. פתח הארובה מוסתר מהשמש ועל כן הגלישה חשוכה בניגוד לארובת השועל.
הדרך השניה היא להיכנס מפתח המערה סמוך לכביש, ללכת ולזחול עד לארובת הקולונל ואז לחזור כלעומת שבאתם. 

כדי להגיע אל הארובה יש לעלות ב-'מעלה הסולמות' אשר מסומן במפה בסימון שבילים שחור. קיים שלט הכוונה אשר מורה על תחילתו של השביל אשר מטפס על ההר במדרגות המיועדות למטיילים.
פתח המערה הסמוך לכביש 90 נמצא מעט צפונה מתחילת המסלול השחור. מול מוצא המערה עומדים שני עמודים צהובים עם בסיס רחב. ליד פתח המערה יש גדר תיל. כיוון שהיציאה מהמערה צרה מאוד יש לוודא שהיא לא נחסמה מאיזושהי מפולת לפני שמטפסים אל הארובה.

במהלך הטיפוס על המסלול השחור, מגיעים לקטע שאין בו מדרגות. לאחר כמה דקות תגיעו לעליה קטנה ועליה שוב מדרגות. שם, ממש לפני תחילת המדרגות, יוצא שביל עפר ימינה. יש לעלות עליו. השביל יורד ועולה שוב כשבקצה העליה תקוע בזנ"ט קטן. מכאן יורד השביל למטה עד לפתח הארובה.

בתחתית המערה מתחילה הליכה-זחילה לאורך מערת הקולונל, בה נטיפי-מלח מרהיבים ומעברים צרים המצריכים זחילה. הדרך ברורה ואין דרך להתבלבל. פשוט צריך ללכת בכיוון אפיק זרימת המים. היציאה מהמערה מצריכה זחילת גחון מעיקה אך הטיול כולו שווה את זה.
מפת בור אחיקם
הנחיות נוספות
  • אין לנסות למצוא את המערה ללא ליווי אדם שכבר ביקר בה. אפשר ללכת לאיבוד, להיפצע ואף להיהרג בהר סדום!
  • בשל החום הכבד בהר סדום, לא מומלץ לעלות על ההר בשעות היום במהלך הקיץ.
  • פנס ראש וקסדה חובה!
  • ידע בגלישת מערות (SRT) - חובה!